Hatay Mutfağının İstanbul'daki Gerçek Adresi

1985 yılında Mehmet Deveci tarafından İstanbul Aksaray’da kurulan AKDENİZ LOKANTASI, birçok din ve kültüre ev sahipliği yapmış Hatay'ın unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini, yöresel sunum ve teknikleri ile bir konsepte toplayarak, 2007 yazında AKDENİZ HATAY SOFRASI olarak yeni yerinde sunmaya başlamıştır. Antakya'daki misafirperverlik anlayışı, kaliteli hizmet ve sürekli hijyen politikası ile çıktığımız yolda ANTAKYA BAKKALI markasını da bu işe dahil ederek konseptimizi geliştirmeye önem vermekteyiz.


AKDENİZ HATAY SOFRASI tüm ürünlerini ve baharatlarını Hatay'dan doğal şartların korunmasına dikkat ederek, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan aldığı izinler ile kendi bahçesinden temin etmektedir. Arzu ettiğiniz ürünleri ANTAKYA BAKKALI standımızdan görebilir, test edebilir, dilerseniz satın alabilirsiniz. AKDENİZ HATAY SOFRASI etlerini; doğal şartlarda yetişen, İslami koşulara uygun kesim yapılan gıda ve veteriner hekim gözetiminde, Balıkesir ve Çanakkale'den temin etmektedir.


AKDENİZ HATAY SOFRASI yöresel zengin kahvaltısı ile farkını ortaya koyarak Hatay'ın yemek zenginliğini sizlerle paylaşırken, ülkemizin en önemli kentlerinden biri olan Hatay'ın dünyaya tanıtılmasında mutfağımıza vermiş olduğunuz katkılarınızdan dolayı müteşekkirdir.


Konsept Danışmanı